Εργαστήριο Οικονομικής Γεωλογίας και Γεωχημείας

ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ/ HEALTH AND SAFETY

Η υγιεινή και η ασφάλεια των χώρων του εργαστηρίου αποτελεί απόλυτη προτεραιότητα. Λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα προστασίας για την ασφαλή διεξαγωγή των εργαστηριακών ασκήσεων, καθώς και των διαφόρων εργαστηριακών πειραμάτων των φοιτητών και ερευνητών. Σε όλους τους χώρους υπάρχει:
i. Σήμανση για την ασφάλεια του χώρου και των χρηστών.
ii. Οδηγίες πρώτων βοηθειών σε περίπτωση ατυχήματος.
iii. Πινακίδα με τα τηλέφωνα ανάγκης σε περίπτωση ατυχήματος.
Χρήση των χώρων γίνεται πάντα με επίβλεψη του υπευθύνου και μετά από ειδική εκπαίδευση για θέματα υγιεινής και ασφάλειας. Λαμβάνονται επίσης μέτρα γιά την αποθήκευση και διάθεση χημικών αντιδραστηρίων ή επικίνδυνων υλικών με όρους προστασίας του περιβάλλοντος.

Στην αρχή κάθε ακαδημαϊκής χρονιάς οι νεοεισαχθέντες φοιτητές του Τμήματος παρακολουθούν ειδικό σεμινάριο σε σχετικά θέματα. Μπορείτε να δείτε την σχετική παρουσίαση εδώ:

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΥΓΙΕΙΝΗΣ & ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΓΙΑ ΓΕΩΛΟΓΟΥΣ

Health and safety issues within the lab are our top priority. Safety signs, first aid instructions and emergency phone numbers are placed in all lab rooms. Students and young reseaerchers in the lab operate always under the supervision of experienced laboratory staff. A special seminar on health and safety in the lab for geologists is delivered in the beginning of the academic year to all first year students of the Department.